sobota, 17 sierpnia 2013

CIEKAWOSTKI HISTORYCZNE #8 - Pożyczka za brodę

Baldwin z Le Bourg władał Hrabstwem Edessy w latach 1100-1118. Był oceniany jako sympatyczny i miły człowiek o czystych obyczajach, jednakże miał jedną, poważną wadę - był niezwykle chciwy.

Baldwin z Le Bourg
Baldwin z Le Bourg


czwartek, 15 sierpnia 2013

Historia Wypraw Krzyżowych - Hans Mayer

Co warto przeczytać: Historia Wypraw Krzyżowych - Hans E. Mayer

  Moja ocena: 4/5

Historia Wypraw Krzyżowych -Hans Mayer

Książka niemieckiego profesora uniwersytetu w Kilonii Hansa Mayera to pierwsze dzieło o tematyce wypraw krzyżowych jakie przeczytałem. Mayer jest wykładowcą historii średniowiecznej, a także autorem wielu publikacji historycznych. Dzieło te doczekało się już dziesiątego wydania, co z pewnością świadczy o jego wartości i popularności. Jego największą zaletą jest fakt, że omawia zagadnienia, które nie były tłumaczone w innych opracowaniach.

 Jak już wspomniałem wcześniej, "Historia Wypraw Krzyżowych" jest monografią naukową poświęconą zagadnieniu krucjat. Jej mocną stroną jest to, że temat jest omówiony niezwykle szczegółowo i dokładnie. Dzieło Mayera jest również spójne i jednolite - tezy są formułowane jasno, zaś ciągi przyczynowo-skutkowe - logicznie, zaś dygresje nie wprowadzają zamętu i zamieszania w książce.

W książce tej przeczytamy, oprócz przyczyn i przebiegu krucjat, również o strukturze państw krzyżowców, ich rozwoju kulturalnym, ekonomicznym i prawodawczym, a także o powstaniu i działalności zakonów (nie tylko rycerskich). Porusza również problematykę ewolucji idei wypraw krzyżowych oraz odpustów przyznawanych krzyżowcom. To jest największy plus tej książki, jako że tylko Mayer podjął się opisania tychże zagadnień.

"Historia Wypraw Krzyżowych" może niestety zniechęcić laika do danego tematu. Była to pierwsza książka jaką przeczytałem na ten temat, i, szczerze mówiąc, ledwo wtedy przez nią przebrnąłem. Jest to po prostu książka historyczna, która momentami może być nudna. Jeśli nie czujesz się na siłach do rozpoczęcia lektury tej książki, warto najpierw przeczytać coś "lżejszego" ( np. "Dzieje Wypraw Krzyżowych"). Wtedy na pewno wciągniesz się w jakże ciekawy i barwny temat krucjat, i będziesz gotowy na "Historię Wypraw Krzyżowych". Bo książkę przeczytać naprawdę warto - po niej Twoja wiedza o tamtym okresie czasu znacząco się poprawi, gdyż według wielu opinii, książka Hansa Mayera ta jest podstawową i najlepszą książką o dziejach wypraw krzyżowych. Polecam!



sobota, 10 sierpnia 2013

CIEKAWOSTKI HISTORYCZNE#7 - Leszek Biały, piwo i krucjaty

Leszek Biały
Leszek Biały
Jednym z książąt władających Polską podczas rozbicia dzielnicowego był Leszek Biały. Gdy papież Honoriusz III wezwał go do udziału w wyprawie krzyżowej, ten odpowiedział w następujący sposób:


"Złożony chorobą, popłynąć do Ziemi Świętej nie mogę, zwłaszcza iż z powodu przypadłości w naturę ciała wymierzonej, ani wina, ani prostej wody pić nie mogę, przyzwyczajonym tylko piwo, względnie miód pić."

czwartek, 8 sierpnia 2013

Nieudane krucjaty z 1101 r.

Gdy pod koniec 1099 r., wraz z powracającymi krzyżowcami do Europy dotarła wieść, że Jerozolima została zdobyta, jednak nadal potrzebni są rycerze i osadnicy, wnet zaczęto przygotowania do kolejnej krucjaty. Jednakże trzy oddziały, które wyruszyły ku Ziemi Świętej, zostały rozgromione przez Turków.

Krucjaty 1101
Krucjaty 1101 roku - trasy

poniedziałek, 5 sierpnia 2013

Liczebność wojsk podczas I Wyprawy Krzyżowej

Gotfryd z Boulogne
Gotfryd z Boulogne na czele swojego oddziału

Dokładne określenie liczebności wojsk, które ruszyły w 1097 roku ku Ziemi Świętej jest niemożliwe - możemy tylko szacować je, na podstawie źródeł historycznych i zdrowego rozsądku. Fulcher z Chartes i Albert z Akwizgranu, średniowieczni historycy, pisali w swych kronikach o 600 000 zbrojnych ludziach, Ekkerhard wspomina już zaledwie 300 000, w innych źródłach pojawia się jeszcze liczba 100 000. Współcześnie historycy twierdzą, że wojska I Wyprawy Krzyżowej liczyły 40 000 zbrojnych. Należy jednak pamiętać o wielu tysiącach duchownych, kobiet, dzieci i starców, którzy również poszli na krucjatę.

sobota, 3 sierpnia 2013

CIEKAWOSTKI HISTORYCZNE #6 - Cuda podczas marszu na Jerozolimę?

Gdy krzyżowcy podczas I Wyprawy Krzyżowej maszerowali na Jerozolimę (1099 r.), miało miejsce kilka znamiennych wydarzeń. A oto i one:

Jastrząb
 
Najpierw, pod koniec maja krzyżowcy postanowili spędzić Święto Ducha Świętego pod Cezareą. Wtedy to jastrząb zabił gołębia, który spadł akurat obok namioty jednego z biskupów. Byłby to nic nie znaczący fakt, gdyby nie to, że gołąb okazał się gołębiem pocztowym. Znaleziono obok niego pismo namiestnika Akki, w którym wzywał on wszystkich palestyńskich muzułmanów do stawienia oporu krzyżowcom. Wiadomość ta nigdy nie doszła do adresatów, co pozwoliło krzyżowcom na bezpieczny marsz aż do samej Jerozolimy.

Zaćmienie księżyca


Wreszcie, kilka dni przed Jerozolimą, chrześcijanie mogli zaobserwować zaćmienie księżyca. Jak wiemy, symbolem islamu jest właśnie księżyc, a dokładniej Półksiężyc. Zaćmienie krzyżowcy potraktowali jako zmierzch potęgi muzułmańskiej, zapowiedź zwycięstwa krucjaty. Koniec końców, tak się stało - 15 lipca 1099 roku Jerozolima została zdobyta przez wojska I Wyprawy Krzyżowej, Grób Święty znów był pod opieką chrześcijan.

Zdobycie Jerozolimy

czwartek, 1 sierpnia 2013

Przyczyny Wypraw Krzyżowych

Dlaczego po wezwaniu do krucjat 27 listopada 1095 podczas Synodu w Clermont ludzie tak tłumnie i ochoczo ruszyli do Jerozolimy? Dlaczego ruch ten trwał przeszło 200 lat? W tym wpisie postaram się omówić przyczyny wypraw krzyżowych.

przyczyny krucjat